تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تاریخ ورود و پخش فیلم در ایران

  « به سال1325 ق . به افتخار سلطان احمد میرزای ولیعهد دو تن روس در دربار دو فیلم سینمایی در تالار آینه کاخ گلستان نمایش می دهند و نمایش هر دو فیلم که با صدای گرامافون توأم بوده بیش از دو ساعت به طول می انجامد. آنها سپس در خانه اعیان و اشراف و نیز عروسیها به نشان دادن فیلم می پردازند.

  این نمایشها باعث جلب توجه عامه به این هنر جدید گردیده روسی خان و مصور الممالک پی به اهمیت  تجاری این پدیده نوین می برند و در همین سال یک دستگاه پروژوکتور خریداری کرده  آغاز به نمایش فیلم های  هفت هشت دقیقه ای می کننند .

  اینان نیز نمایش فیلم را  نخست در دربار و خانه های بزرگان آغاز کرده سپس به مجالس عروسی و جشنها می کشانند و بر اثر استقبالی که مردم از تماشای فیلم ها می کنند، روسی خان و مصور الممالک تصمیم جدیدی گرفته ، نخست فیلم ها را شبها در عکاسخانه خود  با چراغ استیلن نمایش می دهندو سپس به آماده ساختن یک سالن سینمایی با گنجایش 200 تن تماشاگر در خیابان علاء الدوله می پردازند و بدین ترتیب سالن دوم سینمای تهران ( پس از سینمای صحاف باشی ) رسمأ بنیاد می یابد.

   از آن پس بالاخانه ای در خیابان لاله زار بالای مطبعه فاروس اجاره کرده در آنجا سالن نمایش مرتبی ساخته و فیلمهای کمدی فرانسوی مانند « ماکس لندر» یا « پرنس ریگاردن » و از اینگونه به نمایش می گذارند.

  در این هنگام از سوی برخی روحانیون برای سینما اشکالاتی پیش می آید ولی روسی خان که با دربار محمد علی میرزا ارتباط داشت و به علت اینکه مادرش تبعه روس بود و روسها از او پشتیبانی می کردند ، این اشکالات را به هیچ شمرده به کار خود ادامه می دهد..

  در جنگهای مشروطه خواهان و مستبدان به جهت آنکه روسی خان از نزدیکان محمد علی میرزا و لیاخوف بود و عکاسخانه او نیز مرکز گرد آمدن قزاقان و مستبدان بود  سینما و مغازه عکاسی روسی خانم و مصور الممالک غارت و همه آپارات ها و دستگاههای سینما توگراف و فیلمهایی که برداشته شده یا خریداری گردیده بود تاراج می شود .» یحیی ذکاء ، 1376 :147-150 )


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 11 مرداد 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159573
 • بازدید امروز :415966
 • بازدید داخلی :41544
 • کاربران حاضر :206
 • رباتهای جستجوگر:403
 • همه حاضرین :609

تگ های برتر